DOLAR FIRLADI, BORSA DUSTU

DOLAR CIKTI BORSA DUSTU

Uzmanlar, satış hareketinin tamamıyla yurtdışı kaynaklı olduğunu ve yurtdışında satışlar olduğu sürece içeride de devam edeceğini belirtiyor. Global Menkul Değerler’in raporunda, “Dalgalı bir seyir yaşanacağını düşündüğümüz döviz piyasasında kotasyonlar 1.345-1.370 YTL aralığında gerçekleşebilir” denildi.

 

 

 

 

 

 


Dolar tarafında da hızlı bir yukarı hareket izleniyor. Global kredi piyasalarındaki bozulmanın risk alma iştahını daha da azaltmasıyla birlikte dolar/YTL paritesi 1.36 seviyesinin üzerine çıkarak 8 Haziran’dan bu yana en yüksek düzeyini gördü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Gedik Yatırım raporunda, borsadaki satış baskısının devam etmesinin beklendiği kaydedildi ve yatırımcılara şu tavsiyede bulunuldu: “Pozisyon açmak isteyen yatırımcıların çok dikkatli olmaları ve acele etmemeleri gerekmektedir”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Gobal Menkul Değerler Stratejisti Arzu Odabaşı, azalan trendin devam edeceğini düşünüyor. Odabaşı, borsanın önümüzdeki dönemde 44 bin 700’e doğru gerileyebileceğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Borsada 46 bin-46 bin 500 önemli ama böyle günlerde bu tip desteklerin çok fazla çalıştığını görmedim. Hareket dışarıdan kaynaklanıyor ve bizim piyasaya karşı koymamız mümkün değil. Avrupa ne yaparsa biz de onu yapacağız”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdür Yardımcısı Orhan Veli Canlı, tamamen yurtdışı piyasalara göre hareket edildiğini ve aradaki bağlantının çok güçlü olduğunu söyledi. Canlı, “Artık onlardan farklı bir seyir izlememiz çok zor” dedi ve şöyle devam etti…

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Uzmanlar, içeride yaşanan hareketin asıl kaynağının global piyasalar olduğunu ve dışarısı düzelmeden içeride de düzelmenin zor olduğunu düşünüyor. Türkiye’nin iç dinamikleri henüz trendi değiştirmekten uzak görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dışarıdaki gelişmelerin yanında içeride de Gül’ün cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesi piyasadaki tansiyonu artırdı. Özellikle dış basında yer alan yorumlar ve askerin tepkisi ile ilgili endişeler satışların artmasına neden oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Piyasalardaki dalgalanmanın en önemli nedeni yurtdışındaki hareketler. ABD kredi piyasalarına ilişkin kaygılar ve ABD’nin bir numaralı mortgage kredi sağlayıcısı Countrywide Financial’ın
notunun düşürülmesi bugünkü seyri belirledi.

 

 

2 Responses to “DOLAR FIRLADI, BORSA DUSTU”

  1. Christoforos Says:

    interesting

  2. Carolos Says:

    Cool…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: